20 lipca 2015

Pisane szkarłatem - Anne Bishop

"Meg Corbyn jest jasnowidzącą szczególnego rodzaju – widzi przyszłość, jeśli rozetnie sobie skórę i pojawi się krew. Ten dar jest dla niej jednak przekleństwem, gdyż znajduje się w mocy Kontrolera, człowieka, który pragnie mieć stały dostęp do wizji Meg. Postanawia więc uciec, a jedynym bezpiecznym dla niej miejscem okazuje się Dziedziniec w Lakeside – dzielnica handlowa opanowana przez Innych.

Simon Wolfgard, zmiennokształtny, niechętnie zatrudnia Meg na stanowisku łącznika z ludźmi. Od pierwszej chwili wyczuwa, że dziewczyna coś ukrywa, poza tym jej zapach jest inny niż zapach ludzkiej zwierzyny. Jednak instynkt nakazuje mu dać jej tę pracę. Kiedy już pozna prawdę i dowie się, że Meg jest ścigana przez rząd, będzie musiał zdecydować, czy jest warta rozpętania wojny między ludźmi a Innymi." lubimyczytac.pl

Anne Bishop potrafi rozbudować stworzony przez siebie świat niczym sama Cassandra Clare. Nie wykorzystuje przetartych schematów, tylko tworzy je na nowo. Przykładowo - m.in. główną częścią książki są Wilki, Wampiry, ale nie są jedyne, ponieważ towarzyszą im Niedźwiedzie, Wrony, Kojoty i pozostałe stworzenia tworzące terra indigena, stworzenia panujące na Ziemi. Ludzie to tylko ludzie - w pewien sposób podlegają Innym, mieszkają na ich terytorium, przestrzegają zasad.
"Nie lubił kłamców. Ludzie, którzy kłamali w drobnych sprawach, kłamali też w wielu innych, często istotniejszych."
Pierwsza część cyklu Bishop skupia się na losach cassandra sangue - wieszczki krwi, Meg Corbyn, której udało się uciec spod władzy Kontrolera. Meg to stworzenie Namid, piękne a zarazem straszne, więc terra indigena nie dostrzegają w niej zwierzyny, tak jak w innych ludziach. Wieszczka dociera do Dziedzińca w Lakeside, gdzie postanawia zatrudnić się jako łącznik z ludźmi. Ma nadzieję, że Kontroler jej tu nie znajdzie i że w końcu będzie bezpieczna. Czy zdoła uciec przed wpływami jej prześladowcy? Ludzie prawo nie obowiązuje na Dziedzińcu. Ale czy to go powstrzyma?

Simon Wilcza Straż jest przywódcą Dziedzińca i musi dbać o wiele spraw. Między innymi opiekuje się swoim siostrzeńcem, Samem. Nie jest mu łatwo z wilczkiem, ale nie może okazać słabości. Po zatrudnieniu Meg na stanowisku łącznika będzie jednak musiał zmierzyć się z innymi sprawami, dużo poważniejszymi.

Niesamowicie wykreowany świat pozwala przeniknąć pomiędzy kartki i w nim już pozostać. Książka jest tak niezwykle wciągająca, że można ją dosłownie pochłaniać. Kiedy raz już zatopimy się w historii o cassandra sangue, Wilczej czy Niedźwiedziej Straży, nie będziemy mogli przestać. Codzienność Innych żyjących w porozumieniu z ludźmi jest trudna, a zarazem fascynująca, dopracowana w każdym detalu.
"Kurier spojrzał na Wilka i zbladł. Wilk spojrzał na kuriera i oblizał się."
Książka zachwyca mnie formą, koncepcją, wykonaniem a także szatą graficzną. W środku można także znaleźć spis elementów świata Namid, plan Lakeside, Dziedzińca w Lakeside oraz krótką historię świata. 

Jestem pod wrażeniem i bardzo polecam Wam tę książkę, ba, ten cykl! Zdradzę tylko tyle, że drugi tom już przeczytany, zabieram się już za trzeci i jest cudownie. Radzę, sięgnijcie, nie traćcie tej szansy! ;)

"Pisane szkarłatem" Anne Bishop, Wydawnictwo Initium 2013, s.448

9/10 [rewelacja]
UDOSTĘPNIJ TEN POST

10 komentarzy :

 1. O, z chęcią sprawdzę. Chyba muszę znów jak najszybciej odwiedzić bibliotekę... :D

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja nie mam zamiaru. Głos skutecznie zraził mnie do tej autorki i nie mam zamiaru marnować czasu na dawanie jej drugiej szansy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią bym przeczytała! ^_^ ^_^ Tak sobie czytałam Twą recenzję i tak sobie myślę: "Przecież ta seria jest stworzona wprost dla mnie!". Nie no, serio, ta książka nie mogłaby mi się NIE spodobać. :D
  Trzeba przeczytać. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej, hej!
  Właśnie nominowałam cię do LBA :) Więcej info tutaj: http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/2015/07/lba-3-i-4.html#more .
  Pozdrawiam serdecznie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam się szczerze, że po przeczytaniu stwierdzenia "Anne Bishop potrafi rozbudować stworzony przez siebie świat niczym sama Cassandra Clare." JESTEM PEWNA, że sięgnę po tę albo jakąkolwiek inną książkę tej autorki :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka od dawna mnie intryguje. Chyba będę musiała w końcu ją jakoś zdobyć i przeczytać ;D

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie dla mnie. Zmieniłaś szablon, czy już wcześniej taki był? Ładny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmieniłam już jakiś czas temu, będzie ze dwa albo trzy miesiące ;)

   Usuń
 8. Mi również bardzo się podobała :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Do tej książki miałam 3 trudne podejścia, zawsze zniechęcał mnie początek, ale w końcu się udało. Kiedyś ktoś powiedział, że chciałbym przenieść się na Dziedziniec, myślałam, że zwariował, ale przyznam, że teraz sama chciałabym poznać ich osobiście, a szczególnie kucyki, czy one nie były urocze :3

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.