30 lipca 2020

Jak zostać dawcą? / Fundacja DKMS

@oxuria


MITY NA TEMAT DAWSTWA SZPIKU

Szpik pobiera się z kręgosłupa

Wg dra Tigrana Torosiana, lekarza hematologa i Dyrektora Medycznego Fundacji DKMS, pobranie szpiku kostnego nie ma nic wspólnego z kręgosłupem. W 80% przypadków komórki macierzyste do transplantacji pobiera się z krwi obwodowej. Procedura wygląda podobnie jak oddawanie krwi. Pozostałe 20% przypadków to pobrania szpiku. Ale nie z kręgosłupa, tylko z talerza kości biodrowej. To najbardziej bezpieczne miejsce do przeprowadzenia zabiegu, ponieważ w pobliżu nie znajdują się żadne narządy, które mogłyby być zagrożone. Pobrania dokonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Oddawanie szpiku boli!

Ból odczuwany podczas pobrania jest niewielki i w większości przypadków związany z koniecznością nakłucia. Co może wywołać potencjalny ból? Przy metodzie pobrania z krwi obwodowej – zastrzyki podskórne z czynnikiem wzrostu, które stosuje się przed pobraniem w celu zwiększenia liczby krwiotwórczych komórek macierzystych. Przy metodzie pobrania z talerza kości biodrowej Dawca nie musi przyjmować żadnych zastrzyków. W czasie zabiegu jest pod narkozą, więc nie czuje żadnego bólu. A po pobraniu? – Ten ból można porównać do bólu po uderzeniu się w kant szafki i da się go przeżyć bez środków przeciwbólowych – mówi Bożena, Dawczyni. 

Oddanie szpiku wymaga długiego pobytu w szpitalu

Procedura pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej trwa ok. 4-5 godzin, a po jej zakończeniu Dawca może o własnych siłach wrócić do domu. W niektórych przypadkach konieczne jest powtórzenie pobrania – jeśli organizm Dawcy nie wytworzył wystarczającej liczby komórek. Zabieg wykonuje się następnego dnia i trwa zazwyczaj o połowę krócej. Nie ma potrzeby zostania na noc w szpitalu, Dawca może nocować w domu lub hotelu. W przypadku pobrania z talerza kości biodrowej, ze względu na znieczulenie ogólne, Dawca z reguły przyjmowany jest do kliniki pobrania na jeden dzień przed zabiegiem i pozostaje tam około 2-3 dni. Sam zabieg trwa ok. 60 minut.

Dawstwo szpiku wiąże się dla Dawcy z wysokimi kosztami

Dawca nie ponosi żadnych kosztów finansowych związanych z oddawaniem szpiku. Poświęca jedynie swój czas. Koszty badań genetycznych pod kątem zgodności tkankowej pokrywa Fundacja DKMS. Podobnie jest z kosztami badań, a także całą logistyką związaną z przygotowaniem Dawcy do zabiegu. Wszystkie koszty, które Dawca ponosi, są mu zwracane lub otrzymuje zaliczkę. Dawcy przysługuje także zwolnienie lekarskie płatne w 100% w czasie przygotowywania do pobrania komórek macierzystych lub szpiku oraz w trakcie samego pobrania.


CO NIE POZWALA ZOSTAĆ POTENCJALNYM DAWCĄ?
 • waga poniżej 50 kg lub otyłość (BMI większe niż 40)
 • ciężka choroba serca, płuc lub nerek
 • ciężka choroba centralnego systemu nerwowego
 • choroba psychiczna – wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: depresja, neurastenia
 • ciężka choroba metaboliczna
 • uzależnienia (alkohol, narkotyki, leki)
 • wybrane tropikalne choroby zakaźne
 • choroby zakaźne jak HIV, zapalenie wątroby typu B lub C, kiła
 • ogólnoustrojowe choroby autoimmunologiczne (np. cukrzyca t.1, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Leśniowskiego-Crohna, itp.)
 • nowotwór złośliwy (wliczając wyleczone nowotwory w przeszłości) – choroby u członków rodziny nie stanowią wykluczenia!
 • choroby układu krwiotwórczego (choroby krwi i szpiku)
 • transplantacje

Wypełnianie formularzy nie jest najbardziej rozrywkową częścią życia, ale może być ważne! Jak widzicie, formularz rejestracyjny nie jest skomplikowany – wszystko jest objaśnione. Najtrudniejszą częścią może być po prostu wykonanie pierwszego kroku – podjęcia decyzji. Pamiętajcie, że mimo panującej pandemii (tak, ona nie zniknęła!) ludzie dookoła nas wciąż chorują. Tacy nieprzyjaciele jak nowotwory wcale nie zniknęły wraz z kwarantanną – dlatego jeśli tylko mamy do tego warunki (czyli nie wyklucza nas żadna z chorób/dolegliwości wymienionych powyżej), pomóżmy. Chwila spędzona na pobraniu szpiku/komórek macierzystych może być dla nas niczym, a dla potrzebujących – ratunkiem.

Materiały informacyjne pochodzą od Fundacji DKMS z pakietu rejestracyjnego.
UDOSTĘPNIJ TEN POST

2 komentarze :

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś chciałam zostać dawcą, ale z pewnych powodów nim być nie mogę, więc zostały mi tylko chęci.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.