19 marca 2016

Byłam tu - Gayle Forman

"Ta przejmująca do głębi powieść jest historią Cody Reynolds, zmagającej się z samobójstwem najlepszej przyjaciółki. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: „czemu Meg odebrała sobie życie?” rzuci Cody w wir podróży tropem przyjaciółki, która z zapyziałego miasteczka wyjechała na prestiżowe studia, ale też do granic samopoznania i na spotkanie z wielkim niebezpieczeństwem. Bohaterka będzie zmuszona zakwestionować wszystko, co dotąd uważała za pewnik. Nie tylko swoją relację z wspaniałą, charyzmatyczną Meg – ale i znaczenie takich pojęć, jak życie, miłość, śmierć i przebaczenie.

Gayle Forman w najwyższej formie znów pisze o najistotniejszych życiowych problemach ­– nie tylko młodych ludzi."//lubimyczytac.pl

 Byłam tu to moja czwarta przeczytana książka autorstwa Gayle Forman i wygląda na to, że sięgam po twórczość tej pani odruchowo, kiedy tylko przydarzy się taka sposobność. Przyznaję, iż przemyślałam sprawę i stwierdziłam, że to wina Forman - jej pióro mnie przyciąga, więc czemu by się opierać i odrzucać takie wartościowe książki? A o tym, czy wydana u nas w zeszłym roku pozycja jest pouczająca, wspomnę za chwilę.
"Dostałaś stertę kamieni. Wyczyściłaś je do połysku i zrobiłaś ładny naszyjnik. Meg dostała klejnoty i powiesiła się razem z nimi."
Powieść zaczyna się dosyć nietypowo, bo od uroczystości pogrzebowych Meg. Cody nie jest w stanie uwierzyć w samobójstwo swojej najlepszej przyjaciółki - stało się to tak nagle, bez jakiejkolwiek zapowiedzi. Sądzić można by, iż śmierć dziewczyny to jedyna stała, która będzie trzymała historię razem, jednak zagłębiając się coraz dalej w tekst, ukazują się rzeczy przeczące temu stwierdzeniu - karty odkrywane przez Cody to istne szaleństwo.

Autorka posługuje się językiem młodzieżowym, jednak wolnym od hordy wulgaryzmów, które czasem można spotkać w książkach typowo młodzieżowych. Dla mnie jest to jak najbardziej zaleta, ponieważ używanie ich w nadmiernej ilości staje się z czasem naprawdę irytujące i męczące. Styl oraz umiejętność zręcznego lawirowania pomiędzy fabułą to z całą pewnością atuty pisarki, które ujawniła już w swoich poprzednich powieściach i, jak widać, wciąż się ich trzyma. Ponadto tworzy bohaterów, będących nie tylko postaciami umieszczonymi pomiędzy papierowymi stronicami, ale także mających duszę, przenikającą tę szczelinę i dającą do myślenia czytelnikowi. Uwielbiam w twórczości Forman to, że oprócz ckliwych romansów pomiędzy głównymi bohaterami i takich opisów sytuacji, potrafi myślą przewodnią książki uczynić temat ważny, temat tabu, który młodzież nieraz niestety przemilczy.

Depresja to nie jest łatwy i lekki temat i nie będę udawać, że jestem obeznana z nim, bo nie jestem oraz tak naprawdę nie miałam z nim do czynienia w moim środowisku. Ale to nie znaczy, że depresji nie ma. Chciałam tylko wspomnieć, iż poza samą historią, która powstała dzięki dziewczynie, Suzy, która chorowała na depresję i, niestety, popełniła samobójstwo, warto przeczytać notkę od autorki, która wyjaśnia okoliczności powstania postaci Meg i całej historii. Zwykłam nie czytać takich notek, jednakże zrobiłam wyjątek i nie żałuję.
"(...) Ale wiecie, dlaczego mój tato powiada, że samobójstwo to grzech? (...) Bo to zabija nadzieję. A wszystko, co zabija nadzieję, jest grzechem."
Byłam tu skłania do refleksji, do odpowiedzenia sobie na pytanie, czy w naszym otoczeniu wszyscy są tak naprawdę takimi, na jakich wyglądają. Nie zawsze uśmiech u drugiej osoby oznacza szczęście, pozory często mylą. Książka zmusza także do zastanowienia się, czym są śmierć, życie, miłość czy przebaczenie. Nie ma tutaj jednoznacznej reguły - każdy powinien sam poszukać odpowiedzi. Tym samym, pozycja ta jest dla czytelników dojrzałych, którzy potrafią z niej wynieść lekcję i choćby na chwilę zatrzymać się. I życzę Wam, byście przystanęli chociaż na moment i zastanowili się nad wszystkim, co trwa wokół Was.
Polecam!

Byłam tu Gayle Forman, Wydawnictwo Bukowy Las 2015, str. 327

8/10 [bardzo dobra]
UDOSTĘPNIJ TEN POST

10 komentarzy :

 1. Niestety zawiodłam się na innych książkach tej autorki i nie wiem czy sięgnę po kolejne :(
  PS. Zostałaś nominowana do TAGU :)
  http://livingbooksx.blogspot.com/2016/03/kreatywny-tag-ksiazkowy.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Tej autorki czytałam Zostań jesli kochasz ale jakoś mnie nie zachwyciło. Może kiedyś dam jeszcze szansę kolejnym książkom :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tej autorki dwie książki - "Zostań jeśli kochasz" i "Wróć jeśli pamiętasz". I mam do niej mieszane uczucia, sama nie wiem, czy sięgać po jej inne powieści... ale jeżeli natrafię na nie w bibliotece, nie omieszkam spróbować.
  Pozdrawiam i zapraszam na recenzję "Daru Julii"!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że po przeczytaniu "Zostań jeśli kochasz" raczej nie ciągnie mnie do innych książek tej autorki. Boję się, że kolejny raz będę zawiedziona ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. No ja już czytałam4 książki tej autorki, które bardzo mi się podobały i od jakiegoś czasu zastanawiam się nad kupnem i tej, ale zawsze było coś innego. Jednak chyba w najbliższym czasie ją zakupię, bo zapowiada się ciekawie :D Pozdrawiam ^^
  http://citeofbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam ani jednej książki tej autorki i w sumie... nie żałuję. Słyszałam naprawdę bardzo sprzeczne opinie na temat jej twórczości, z przewagą tych nieprzychylnych, bądź oceniających ją jako przeciętną. Sama fabuła nie zachęca mnie również do sięgnięcia po jakąkolwiek jej pozycję.
  http://zagoramiksiazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam Forman i chyba zawsze będę, każda dotychczasowa książka od niej podobała mi się, ona chyba nie umie inaczej. :) Ta również była niesamowita, piękna.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiktorio! Zostałaś nominowana do The Game Book TAG! Szczegóły w tym poście: http://ksiazki-zycie.blogspot.com/2016/03/the-game-book-tag.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Nazwisko tej autorki chodzi za mną i chodzi. Kiedyś w końcu muszę poznać jej twórczość :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Hm, do książek Forman mnie nie ciągnie, raczej nie jestem fanką czytania o problemach realnego życia :o

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.