27 grudnia 2020

Nawyki bogatych i biednych – Tom Corley, Michael Yardney

@oxuria

„Tom Corley i Michael Yardney przez pięć lat badali i analizowali codzienne praktyki 233 ludzi sukcesu i 128 tych, którym się nie udało. W książce odsłaniają różnice między nawykami obu grup. Opierają się nie tylko na wynikach pasjonujących badań socjologicznych, ale i na wiedzy z dziedziny fizjologii, neurologii i psychologii – podanych w formie luźnego dialogu z czytelnikiem”/okładka.

Nawyki bogatych i biednych to drugi tom serii Inwestuj w siebie wydawanej przez wydawnictwo Kompania Mediowa (aktualnie liczy ona już pięć tomów). Ze strony wydawnictwa dowiedzieć się można co nieco o samej serii, m.in. że obejmuje ona „wybrane tytuły z dziedziny rozwoju osobistego, psychologii i finansów”, a „Intencją wydawcy jest aby jako seria tworzyły komplementarny program samodoskonalenia dla współczesnego człowieka”[1].

Nawyki… to tom skupiający się na określeniu ludzkich nawyków, podziale ich na te dotyczące bogatych i biednych (podział ten został przyjęty przez autorów dla uproszczenia). Można więc stwierdzić, że poradnik ten napisany został w taki sposób, by ujawnić mechanizmy ludzkiego zachowania, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Cała treść dotycząca nawyków i sposobów myślenia oparta została na doświadczeniu oraz badaniach Toma Corley’a i Michaela Yardney’a, którzy sami przeszli drogę do bogacenia się. W dużym (i okrutnym) skrócie myślowym można rzec, że książka ta jest o tym, co robić oraz czego nie, by stać się bogatym. Trzeba mieć jednak na uwadze, że bogactwo nie oznacza posiadania najnowszego i najlepszego samochodu czy willi (i niewidocznych długów przy okazji), a wręcz przeciwnie – to stan, kiedy nie ma potrzeby zamartwiania się nad stanem swojego konta, bo posiada się taką ilość zasobów generujących dochód, który nie wymaga większego nakładu pracy. 

Książka podzielona została na cztery części: na początku autorzy chcą, by czytelnik ich poznał oraz miał szansę zrozumieć, jakie motywy przyświecają ich działaniu, jakim jest stworzenie tej pozycji. Michael Yardney poświęcił kolejną część na pewną bazę pojęciową (nie jest to jednak coś trudnego – po prostu elementy ułatwiające zrozumienie niektórych mechanizmów) oraz refleksje odnośnie tego, jak myślą ludzie bogaci. Część trzecia wygląda typowo jak poradnik – przedstawiono w niej trzydzieści nawyków bogatych i biednych. Na samym końcu zamieszczono parę refleksji odnośnie mentorów oraz uczenia dzieci i przekazywania im swojego myślenia dotyczącego pieniędzy oraz bogactwa. 

Nawyki bogatych i biednych to pozycja dobra dla kogoś, kto o finansach może nie ma dużego pojęcia, ale chce dowiedzieć się, w czym tkwi sekret ludzi bogatych i bogacących się. Nie zastąpi ona fachowych finansowych porad i nie sprawi, że nagle – z dnia na dzień – bogactwo zapuka do drzwi. Pomoże jednak zrozumieć, co jest przyczyną takiego, a nie innego losu jednostki. Ponadto może zmotywować do zmiany myślenia (wpojonego już w dzieciństwie), a to już duży krok.

Tom Corley, Michael Yardney, Nawyki bogatych i biednych (Inwestuj w siebie #2), tłum. Maciej Bernatt-Reszczyński, Kompania Mediowa 2020, s. 312.
Post powstał we współpracy z wydawnictwem.

UDOSTĘPNIJ TEN POST

3 komentarze :

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.