3 grudnia 2015

Carrie Pilby. Nieznośnie genialna - Caren Lissner

"Carrie Pilby, dziewczyna geniusz, w wieku dziewiętnastu lat ukończyła studia na Harvardzie. Carrie woli siedzieć w domu, niż spędzać czas w towarzystwie rozrywkowych rówieśniczek i płytkich facetów, którym chodzi tylko o seks. Choć w Nowym Jorku mieszkają miliony ludzi, ona nie potrafi się do nikogo dopasować. Jest odludkiem i dziwadłem, i dobrze! Mimo to zgadza się zrealizować pięciopunktowy plan działań opracowany przez terapeutę:

1. ZROBIĆ 10 rzeczy sprawiających radość.
2. Zostać członkiem jakiejś organizacji lub klubu (aby SPOTYKAĆ SIĘ z ludźmi).
3. Iść na randkę (z naprawdę INTERESUJĄCYM chłopakiem).
4. Wyznać komuś (z WYJĄTKIEM własnego terapeuty), ile dla niej znaczy.
5. Bawić się w sylwestra (w GRONIE ZNAJOMYCH).

Świat niespodziewanie okazuje się bardziej przystępny, a ludzie sympatyczni. Można się z nimi zaprzyjaźnić i nawet zakochać." lubimyczytac.pl

W pewnym momencie w  życiu każdy człowiek ma taki czas, że marzy tylko o samotności, ma dość już ludzi, którzy go otaczają i ich dziecinady, a także zapędów seksualnych. Główna bohaterka powieści Carrie Pilby. Nieznośnie genialna nie musi tego pragnąć, bo ona już taka jest. Ta dziewiętnastolatka to niezwykle mądra dziewczyna, która ukończyła już studia na Harvardzie, ale w dodatku do swojego geniuszu otrzymała cechy charakteru, które utrudniały jej socjalizację i utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi. 
"Czas, kiedy zauważą, że cię nie ma, może być miarą tego, jak bardzo jesteś kochany."
Książka, wydana w oryginale w 2003 roku, wpasowuje się również do dzisiejszych realiów, ponieważ nawet teraz, w dobie tak wysokiej i rozwiniętej techniki, wielu ludzi odczuwa samotność czy nawet nie potrafi  nawiązać nowych znajomości. Powieść ta pokazuje przemianę głównej bohaterki w bardziej otwartą na każdego człowieka, jej uczucia i myśli. Filarem tej przemiany stał się pięciopunktowy plan opracowany przez terapeutę dziewczyny. 

Carrie dla każdego normalnego człowieka wydaje się co najmniej dziwna - nie tylko przez jej geniusz, lecz przez to, że przykładowo nie będzie utrzymywać kontaktów z osobami, których IQ jest niskie. Z góry ocenia każdego człowieka, co z kolei tkwi w każdym z nas. Carrie Pilby to przykład sprzeczności - z jednej strony się wyróżnia swą mądrością i zasadami, których się trzyma, a z drugiej ma podobne cechy charakteru do większości ludzi. 

W powieści występuje bardzo dużo przeróżnych rozważań bohaterki, kontemplującej każdą, najmniejszą rzecz. Czasami dawało to do myślenia, lecz niestety częściej w moim przypadku irytowało. Przez to miałam kilkakrotnie ochotę na odłożenie książki na bok, bo miałam w głowie pełno genialnych myśli Carrie. Wkurzała mnie też postawa dziewczyny, która odrzucała wszystkich dookoła, bo nie mogła z nimi porozmawiać na tematy, które jej pasowały. Plusem za to była jej przemiana, której dokonać mogła dzięki doktorowi Petrov i ich rozmowom. 
"Wariaci są nieświadomi swojego stanu, bo inaczej zmieniliby swoje zachowanie. Uważają, że wszystko jest z nimi w najlepszym porządku, a problemy dotyczą innych. Podobnie jak ja. Twierdziłam, że jestem zdrowa psychicznie, a czepiałam się całego świata."
Nie zraziłam się do tej książki jakoś bardzo, ale nie spełniła do końca moich oczekiwań. Czytałam ją z delikatnymi przerwami, które były potrzebne, by ją ukończyć. Koniec końców Carrie Pilby. Nieznośnie genialna autorstwa Caren Lissner okazała się w miarę dobrą i ciekawą pozycją.

Polecam dla zainteresowanych oraz dla tych, którzy, podobnie jak Carrie, kochają swoje łóżko ;)

Carrie Pilby. Nieznośnie genialna Caren Lissner, Wydawnictwo HarperCollins Polska 2015, str.368

6/10 [niezła]

Za możliwość poznania historii nieznośnie genialnej dziękuję Wydawnictwu HarperCollins!
UDOSTĘPNIJ TEN POST

10 komentarzy :

 1. Czytałam już sporo recenzji tej książki i większość nie była pochlebna. Raczej nie jest to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę o tej książce czytałam, ale do tej pory nie mogę jej zdobyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam tylko pierwszy akapit, ale mam usprawiedliwienie! :P Książka dzisiaj do mnie dotarła, więc póki jej nie skończę nie chcę czytać żadnych recenzji, żeby ewentualnie czegoś sobie nie zaspojlerować, albo nie być do kogoś/czegoś w negatywny (przykładowo) sposób nastawioną. Komentuję, bo obiecałam wrócić do blogosfery, więc oto jestem, ale znikam i zabieram się za poznawanie Carrie ;)
  Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
 4. Generalnie fabuła brzmi ciekawie, jeśli chodzi o kochanie swojego łóżka- tak, kocham je, więc może kiedyś sięgnę po tę pozycję :D
  Nie do końca jestem przekonana, ale poczytam kolejne recenzje i się zobaczy ;)
  Pozdrawiam!
  NiczymSzeherezada.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba nie jestem przekonana do tej książki, mimo że czytałam o niej kilka dobrych opinii. Na razie pewnie sobie ją odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej średnio wypada w porównaniu z innymi. Tak czułam, że nie warto ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Już po raz drugi wpadam na recenzje tej książki. I kolejna niezadowalająca. Teraz jestem pewna, że w najbliższym czasie na pewno nie sięgnę po tę pozycję.

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie:*
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio wszędzie widzę recenzję tej książki i i tak nie, nie mam najmniejszej ochoty :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak Kitty - ciągle widzę recenzje tej książki, ale nie mam zbytniej ochoty. XD Pomysł jakoś mnie nie przekonuje. :P

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakoś ostatnio przekonałam się do tej książki, chociaż zanim faktycznie się za nią zabiorę minie pewnie jeszcze kilka dobrych miesięcy ;)

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.