19 września 2015

Prawie jak gwiazda rocka - Matthew Quick

"Amber Appleton ma siedemnaście lat i mieszka w szkolnym autobusie z matką i psem. Traci grunt pod nogami, ale nie nadzieję. Należy do Federacji Fantastycznych Fanatyków Franksa, trenuje Chrystusowe Diwy z Korei, toczy zaciętą walkę z Joan Sędziwą. Myśli pozytywnie i zaraża innych swoją energią. Jest prawie jak gwiazda rocka. Bez kitu!

Prawie jak gwiazda rocka - jedna z trzech powieści młodzieżowych Matthew Quicka - to książka o niełatwym dorastaniu i sile optymizmu, który pozwala przezwyciężyć życiowe trudności."

Matthew Quick kolejny raz zaskakuje swoich czytelników. Swoimi książkami, ich treścią i przekazem udowadnia po raz kolejny, że bije na głowę Pana Zielonego. Skąd takie wnioski? Przekonajcie się sami.
"Życie to bardzo długi wyścig, a na mecie człowiek znajduje się zazwyczaj sam."
Siedemnastoletnia dziewczyna mieszka w Żółtku wraz ze swoim psem B3 i nieczęsto spotykaną na trzeźwo matką. Na co dzień chodzi do szkoły, spotyka się ze swoimi znajomymi u Franksa i uczy CDK angielskiego w bardzo ciekawy sposób. Wpada także do staruszków, by toczyć cotygodniową walkę z Joan. Dziewczyna wierzy w JC (Jezusa Chrystusa) i w ciekawy sposób się spowiada. Myślicie, że nie chcielibyście być w jej skórze? Uwierzcie, w takim stanie rzeczy tak, ale czy później? Czy dalibyście radę przeżyć w skórze Amber podczas późniejszych wydarzeń? Dowiedzcie się, naprawdę.

Amber to dziewczyna niosąca nadzieję. Pomimo alkoholizmu matki, chorób i wad przyjaciół, obcojęzycznych CDK, ta bohaterka idzie do przodu, jest jak światło w ciemności dla innych ludzi. Kiedy jednak nagle to światło zaczyna przygasać, wszystko się zmienia. Okazuje się, że może być jeszcze gorzej. Wszyscy dokoła zauważają zmianę Amber, która jest dramatyczna. Ktoś, kto by tego nie zauważył, byłby ślepy. 

Powieść Quicka zachwyca swoją lekkością pomimo tak trudnych tematów i refleksji. Autor pokazuje, że w dzisiejszym świecie jest nadzieja - Appleton to tylko jej symbol. Zazdroszczę jej tej siły, dzięki której wszystko przetrwała; bezinteresowności w stosunku do innych, a w szczególności Donny i Ricky'iego. Autor jako jedyny chyba potrafi tak pisać, żeby czytelnik mógł się całkowicie wyluzować i ponieść z opisanymi wydarzeniami. On hipnotyzuje tak, że nie można się od niego oderwać.

Z Quickiem to już jest tak, że wystarczy jedna jego książka, a już wpadłeś. W moim wypadku była to pozycja "Wybacz mi, Leonardzie", ale "Prawie jak gwiazda rocka" dorównuje jej, a nawet pokuszę się na stwierdzenie, że jest lepsza. Historię Amber czytało mi się bardzo szybko, co chwilę przewracałam kartki i byłam spragniona jej dalszych losów. Trudno mi było odłożyć książkę, by zrobić coś, co musiałam. Dzięki niej doceniłam także sztukę powstawania haiku, które pisała główna bohaterka oraz Szeregowy Jackson. Niby nic, ale jednak ma znaczenie.

Jeśli ktoś z Was waha się czy przeczytać tę lub jakąkolwiek inną książkę Matthew Quicka, nie róbcie tego więcej. Kupcie, pożyczcie lub wypożyczcie jedną z nich i zacznijcie czytać. Prawie jak gwiazda rocka przyniesie Wam światło nadziei i pod żadnym pozorem nie ignorujcie go!
"Niosę nadzieję. Jestem jej głosicielką."
Prawie jak gwiazda rocka Matthew Quick, Wydawnictwo Otwarte 2014, str.376

9/10 [rewelacja]
UDOSTĘPNIJ TEN POST

15 komentarzy :

 1. Czytałam "Wybacz mi, Leonardzie" tego autora i mnie nie zachwyciła, ale ja ogólnie nie przepadam za młodzieżowymi książkami. Moze kiedyś.

  Pozdrawiam :) Przy gorącej herbacie

  OdpowiedzUsuń
 2. O, mam w planach Quicka już od dłuższego czasu, ciągle coś mi wypada, kręcę się wokół niego, a jeszcze książek tego autora nie czytałam, muszę w końcu go nadrobić, bo niemal wszyscy znani mi czytelnicy go już poznali, tylko ja nie mam wyrobionego zdania!

  LeonZabookowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Od Quicka przeczytałam tylko "Poradnik...". Pragnę więcej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i podobała mi się! :)
  Ja osobiście nie chciałabym później być w jej skórze, ale pomimo tego książka mnie zachwyciła.
  Pozdrawiam cieplutko! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę to mieć! Aktualnie czytam Poradnik pozytywnego myślenia i jeśli wszystkie książki tego autora są tak dobre jak ta , to muszą się koniecznie znaleźć na mojej półce :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam na sobą "Poradnik pozytywnego myślenia", na półce czeka "Niezbędnik obserwatorów gwiazd" i chyba sie na tym nie skończy. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze nic nie przeczytałam co wyszło spod pióra autora, jednak mam nadzieję że niedługo którąś z książek w końcu poznam. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Podczas ostatniej wizyty w bibliotece wypożyczyłam "Niezbędnik obserwatorów gwiazd". Będzie to pierwsze książka tego autora, jaką przeczytam i już nie mogę się doczekać ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnio wszędzie widzę książki tego autora, ale jakoś mnie do nich nie ciągnie. Może w przyszłości się przełamię i przeczytam coś z jego twórczości, ale na razie chyba dam sobie spokój ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam "Wybacz mi, Leonardzie", więc to "Prawie jak..." też na pewno sięgnę. Szczególnie, że tobie tak bardzo się spodobała.

  Zostałaś nominowana do: "Medycznego TAG-u Książkowego"
  http://czytam-ogladam-recenzuje.blogspot.com/2015/09/medyczny-tag-ksiazkowy.html

  OdpowiedzUsuń
 11. "Niezbędnik obserwatorów gwiazd" tak trochę zniechęcił mnie do tego autora, więc na razie sobie odpuszczę jego książki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Twórczość Quicka mam dopiero w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Prawie jak gwiazda rocka" kurzy się na polce już od listopada zeszłego roku, ale coś tak czuję, że jeszcze niedługo będzie nieprzeczytana ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem zainteresowana twórczością tego autora :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja co prawda nie waham się przed przeczytaniem jego książek, ale zwyczajnie nie są to moje must have. :P Przyjdzie czas na jego książki... Prawie jak gwiazda rocka chciałabym przeczytać najpierw. ^_^

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.