12 stycznia 2017

Śledząc egipską mitologię: bogowie

W związku ze zbliżającą się premierą drugiego tomu cyklu „Ksiąg Ankh” o tytule „Berło Zniszczenia”, chciałabym przedstawić lub przypomnieć Wam trochę wierzenia starożytnych Egipcjan, ponieważ powyższy tytuł opiera się właśnie na tej mitologii. W dzisiejszym poście zostaną przedstawieni bogowie, którzy odgrywają pewne role w historii stworzonej przez Elizę Drogosz.


Ra był bogiem Słońca, stwórcą świata i ludzi oraz panem ładu we Wszechświecie. Czczony od niepamiętnych czasów, był dla Egipcjan jednym z najważniejszych bogów. Jego dziećmi było dziewięcioro pierwotnych bogów m.in. Izyda i Thot.

Ra pojawiał się rano, w momencie wschodu, w postaci skarabeusza wytaczającego kulkę-Słońce na jego codzienną drogę po niebie. W ciągu dnia pokonywał w barce słonecznej drogę po nieboskłonie jako dojrzały mąż, stając się Słońcem w zenicie. Po zachodzie znikał za horyzontem jako starzec z laską, aby udać się na nocny odpoczynek do królestwa zmarłych.

Set - bóg pustyni, burzy, piorunów, wojen, a także ciemności, nocy oraz chaosu. Początkowo nieidentyfikowany ze złem w czystej postaci stał się nim wraz z rozwojem religii. Był bratem Ozyrysa, króla Egiptu, którego niezwykle brutalnie uśmiercił, aby przejąć władzę. Panowanie Seta skończyło się po przybyciu Horusa, syna Ozyrysa. Set i Horus stoczyli pojedynek w wodach Nilu, przeistoczeni w dwa hipopotamy. Horus wygrał, dzięki pomocy i przebiegłości swojej matki Izydy, a pokonany Set został wygnany na pustynię.

Izyda - bogini nieba i ziemi, a także natury, magii, miłości, ogniska domowego, macierzyństwa oraz władzy królewskiej. Należała do grona najbardziej czczonych bogów starożytnego Egiptu. Była żoną Ozyrysa oraz matką Horusa.

Po zabiciu i poćwiartowaniu Ozyrysa przez Seta, wyłowiła jego doczesne szczątki z Nilu i dzięki wstawiennictwu pozostałych bogów połączyła je, po czym tchnęła w nie życie. Ale nie zdołała przywrócić Ozyrysa światu, pozostał władcą podziemi.

Ozyrys - brat Seta i ojciec Horusa, władca podziemi, śmierci i życia. Pan oraz sędzia krainy umarłych.

Przed wiekami Ozyrys nauczył ludzi uprawy roli i został królem Egiptu. Został zabity przez swojego brata Seta, który był zazdrosny o jego władzę. Jego ciało zostało posiekane na kawałki i rozrzucone po wodach Nilu. Izyda zebrała wszystkie szczątki Ozyrysa, a dzięki mocy innych bogów został przywrócony do życia. Syn Ozyrysa Horus pokonał Seta, ale Ozyrys już na zawsze musiał pozostać w krainie umarłych, stając się jej władcą.

Horus - jedyny syn Ozyrysa i Izydy, pan nieba i ziemi. Opiekun faraonów, uosobienie jedności kraju, zjednoczenia Dolnego i Górnego Egiptu. Jego ojciec Ozyrys został podstępnie zabity przez swojego brata Seta, poćwiartowany i wrzucony do Nilu. Horus, po niezwykle zaciekłej walce z Setem, pomścił śmierć ojca, odzyskał władzę, a Seta zmusił do opuszczenia życiodajnych obszarów wzdłuż Nilu i wygnał na pustynię.

_________________
źródło: ksiegiankh.pl
UDOSTĘPNIJ TEN POST

3 komentarze :

 1. Uwielbiam mitologie i pamiętam, że w podstawówce z rozkoszą czytałam o przygodach postaci z historii ludów greckich, rzymskich, egipskich czy nawet nordyckich. Świetna sprawa! :)

  LimoBooks :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niech mi ktoś powie, jak to możliwe, że nie słyszałam o tej serii?! Ja kocham starożytny Egipt całym sercem!

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż przypomniały mi się lekcje polskiego czy historii. Szkoda, że w szkołach bardziej jest nacisk na bogów greckich i rzymskich niż na egipskich ponieważ mają również swoją ciekawą historię. Przynajmniej mojej szkole tak było.

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.